8°C bezchmurnie

Czy Piekiełko może zyskać prawdziwy park? Jest bardzo potrzebny w tej części Żerania

Zieleń, Piekiełko może zyskać prawdziwy bardzo potrzebny części Żerania - zdjęcie, fotografia

Mieszkańcy Piekiełka od dawna podkreślają, że bardzo brakuje tutaj terenu zieleni i rekreacji z prawdziwego zdarzenia.

Plac zabaw przy ul. Portowej, który miał być w tym roku rozbudowany, nie jest wystarczający dla kolejnych tysięcy mieszkańców. Stąd już tylko krok do terenów ciągnących się od ul. Myśliborskiej aż do Wisły, w tym dawnego składowiska popiołów z EC Żerań. Wraz z dawną Fabryką Domów zostały one włączone do projektu „Osiedla Warszawy”, który ma na celu pozyskiwanie nowych terenów pod zabudowę mieszkaniową.

Podczas warsztatów i konsultacji w sprawie Portu Żerańskiego okazało się, że można postawić na priorytety inne niż kolejne osiedla.

Potrzebę utworzenia nowych terenów zieleni i rekreacji mieszkańcy rejonu Piekiełka zgłaszali poprzez projekty w Budżecie Partycypacyjnym, a bardzo budująca dyskusja na ten temat pojawiła się na sąsiedzkiej grupie na Facebooku. Duży park, basen, plac zabaw czy nawet jezioro – to tylko część propozycji, które pojawiły się w dyskusji.

Warto również pamiętać, iż wzdłuż Wisły biegnie bardzo uczęszczana ścieżka rowerowa, która dzięki powstaniu Kładki Żerańskiej jeszcze zyskała na popularności. Utworzenie nowego terenu zieleni i rekreacji w rejonie ul. Myśliborskiej oznaczałoby więc, że skorzystają z niego nie tylko mieszkańcy Piekiełka i Żerania, ale także Tarchomina i dużej części Białołęki, jak również innych dzielnic. Dlatego warto zawalczyć o zabezpieczenie właśnie takiej funkcji tych terenów m.in. na poziomie studium.

- W dyskusji o przyszłości tego rejonu warto uwzględnić jeszcze kilka aspektów. Pierwszy z nich podnosiliśmy już podczas warsztatów i konsultacji dotyczących Portu Żerańskiego. Chodzi o dysproporcję pomiędzy zabudową i infrastrukturą, z czym boryka się Piekiełko i cały Żerań. Paląca potrzeba budowy tramwaju wzdłuż Modlińskiej, nowych szkół czy chociażby chodników wzdłuż ul. Myśliborskiej to tylko początek długiej listy tematów, które powinny mieć zdecydowanie wyższy priorytet od nowych osiedli. - mówi Mateusz Senko i podkreśla, że warto także pamiętać o sygnalizowanym już przez Stowarzyszenie Razem dla Białołęki pomyśle utworzenia centrum biurowego na terenie dawnej Fabryki Domów. Docelowo pozwoliłoby to wygenerować miejsca pracy na terenie Białołęki i przynajmniej częściowo ograniczyć ruch do innych zagłębi biurowych na terenie Warszawy.


Czy Piekiełko może zyskać prawdziwy park? Jest bardzo potrzebny w tej części Żerania komentarze opinie

  • Mieszkanka Żerania - niezalogowany 2018-10-11 18:39:57

    Park jest konieczny, nie ma kompletnie terenów rekreacyjnych w tej okolicy!

Dodajesz jako: Zaloguj się