9°C bezchmurnie

Druga Konferencja Szkoleniowa Z Cukrzycą na Ty, nie daj się! Moje dziecko wyszło z grupy ryzyka!

W jaki sposób dziecko może wyjść z grupy ryzyka? Dlaczego dzieci nie lubią i nie jedzą warzyw czy surówek? Jak możemy walczyć z otyłością wśród dzieci i młodzieży? Jak rozmawiać z dojrzewającym nastolatkiem, który jest chory na cukrzycę? Czy pedagogów w szkole należy edukować w kierunku cukrzycy? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas Drugiej Konferencji Szkoleniowej Z Cukrzycą na Ty, nie daj się! Moje dziecko wyszło z grupy ryzyka!, która odbędzie się w godzinach 9.30 – 15.30 w dniu 18 listopada w Warszawie, w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Van Gogha 1.

Otyłość jak cukrzyca jest chorobą XXI wieku. Według ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia: brak bądź niewystarczająca aktywność fizyczna oraz rozwój epidemii otyłości będzie prowadzić do szybkiego wzrostu liczby chorych na cukrzycę. W Polsce już ponad 20% dzieci i nastolatków zmaga się z nadwagą lub otyłością. W województwie mazowieckim wyniki sięgają do 32% uczniów i niestety są najwyższe w Polsce (Źródło: IŻiŻ). Dlatego tak ważne jest, aby promować wśród dzieci i młodzieży zdrowe nawyki, takie jak prawidłowa dieta i aktywność fizyczna, co pozwoli im w przyszłości uniknąć problemów ze zdrowiem (Źródło: http://www.mz.gov.pl). 

Podczas tegorocznej konferencji skupimy swoją uwagę nad młodszym pokoleniem, by zachęcić do wprowadzania dobrych i jednocześnie zdrowych nawyków w życiu – mówi Ewa Gajewska, koordynatorka konferencji, Radna Dzielnicy Białołęka, członkini Stowarzyszenia Razem dla Białołęki.

Zarówno w prewencji, jak i leczeniu zaburzeń gospodarki glukozy spożycie warzyw odgrywa niebagatelne znaczenie. W szkolnych stołówkach surówki wracają do okienka w największej ilości lub chowają się pod ziemniakami. Szpinak? Bleee... Marchewka? Fuj! Twoje dziecko też grymasi jedząc warzywa? Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak jest? Aby znaleźć rozwiązanie, najpierw trzeba przyjrzeć się genezie problemu – o uwarunkowaniach ewolucyjnych, akceptacji smaków, nauce przez obserwację wzorców oraz innych elementach przyczyniających się do warzywnej klęski opowie dietetyk Urszula Somow – ekspert Fundacji Szkoła na Widelcu.

Konferencję organizuje Stowarzyszenie Razem dla Białołęki we współpracy Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii oraz Białołęckiego Ośrodka Kultury. Partnerami merytorycznymi jest Fundacja Medicover oraz Fundacja Szkoła na widelcu.

Do 15 listopada prosimy o zgłoszenia poprzez  formularz. Jest on też dostępny na stronie www.razemdlabialoleki.waw.pl. 

Udział w konferencji jest bezpłatny, rejestracja zaś jest obowiązkowa. 

Konferencja została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrza Dzielnicy Białołęka.

W trakcie konferencji zostaną przeprowadzone warsztaty kulinarne z udziałem dzieci z konkursu plastycznego „Cukrzyca w moich oczach vol.2”, który w białołęckich szkołach trwał do 15 października.

W dniu konferencji będzie możliwość pomiaru poziomu cukru we krwi, którego dokonają pielęgniarki z PFED.

Dzięki współpracy z Bar Romanka w tegorocznej edycji konferencji wprowadzamy możliwość zakupu obiadu. Mamy nadzieję, że taka opcja posilenia się odpowie na Państwa potrzeby.

Naszymi partnerami są dodatkowo Ascensia, Egurolla Dance Studio Tarchomin oraz Fundacja dla Dzieci z cukrzycą.

Wsparcie organizacyjne zapewniają sponsorzy: Bakoma, Centrum Medyczne Białołęka, Decathlon, DH Tarchomin, Garden Ana, Bar Romanka, Trodat, Woda Kryształ i Wydawnictwo Medyk.

Patronatów medialnych udzielili nam: Białołęka – platforma sąsiedzka, Internetowa Białołęka – ibialoleka.pl, Koalicja na rzecz walki z cukrzycą, mojacukrzyca.org, Szugarfrik oraz Warszawa i Okolice – wio.waw.pl

 

Dziękujemy wszystkim partnerom i sponsorom za wsparcie w konferencji.

 

Ewa Gajewska

Koordynator konferencji

Radna Dzielnicy Białołęka

Stowarzyszenie Razem dla Białołęki


 


Druga Konferencja Szkoleniowa Z Cukrzycą na Ty, nie daj się! Moje dziecko wyszło z grupy ryzyka! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się