1°C całkowite zachmurzenie

Drukarki 3D w białołęckich szkołach. Nowatorski program już od września

Pod koniec czerwca 2018 r, dzięki inicjatywie radnej dzielnicy Lucynie Wnuszyńskiej ze Stowarzyszenia Inicjatywa Mieszkańców Białołęki (IMB) oraz przy aprobacie władz dzielnicy, publiczne, białołęckie szkoły podstawowe przystąpiły do programu Ogarnij Inżynierię. Jest to modułowy program edukacyjny, który łączy inżynierię oraz technologię druku 3D z wiedzą z przyrody, matematyki, informatyki, techniki i plastyki. Pozwala zrealizować podstawę programową i jest prowadzony przez nauczycieli w ramach obowiązkowych zajęć szkolnych. Program został nagrodzony jako Najlepsza Warszawska Inicjatywa Pozarządowa 2016 r. Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją Katalyst Engineering, niezależną fundacją non-profit, której misją jest pobudzanie umysłów dzieci i zainteresowanie ich inżynierią.

- Zależało mi na tym by uczniowie spojrzeli na naukę, a zwłaszcza na przedmioty ścisłe z innego punktu widzenia. Jest to obecnie tym bardziej potrzebne, gdy na rynku pracy brakuje inżynierów. Chciałam również, by dzieci miały szanse aktywnie uczestniczyć w niesztampowych zajęciach, a zdobywanie wiedzy stało się dla nich przyjemnością – mówi radna Wnuszyńska, z wykształcenia inżynier.

W roku szkolnym 2018/ 2019 dzieci z klas IV będą realizować moduł „Tajemnice zielonych dachów” związany z tematyką pogody. Na zajęciach uczniowie będą m.in. przeprowadzać eksperymenty, konstruować przyrządy pomiarowe, projektować oraz wykorzystywać zdobytą wiedzę do twórczego rozwiązywania problemów, poznając technologię druku 3D i programy do tworzenia trójwymiarowych modeli. Do realizacji tego zadania szkoły otrzymają drukarki 3D wraz z filamentem (materiał wykorzystywany do druku 3D), niezbędne materiały, uczniowie dostaną książki ćwiczeń, a wybrani nauczyciele zostaną przeszkoleni i będą mogli liczyć na techniczne oraz merytoryczne wsparcie ze strony członków Fundacji. Materiały są tak pomyślane, by nauczyciele mogli dopasować je do własnych potrzeb i by mogli się poczuć współtwórcami programu.

Moduły dla innych poziomów klas są dopiero opracowywane przez członków Fundacji Katalyst Engineering.

- Liczę jednak na to, że zaangażowanie w promowaniu innowacyjnej edukacji oraz dostępny sprzęt, staną się motorem do szerzenia wiedzy przez nauczycieli, również wśród uczniów innych klas – mówi Lucyna Wnuszyńska. Warto już teraz zapoznawać zaciekawionych uczniów możliwościami jakie daje druk 3D – dodaje radna.

Do tej pory w programie Ogarnij Inżynierię wzięło udział 58 szkół, 390 nauczycieli i ponad
15 000 uczniów. Teraz czas na przygodę z inżynierią i drukiem 3D uczniów i nauczycieli z Białołęckich szkół.

Drukarki 3D w białołęckich szkołach. Nowatorski program już od września komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się