8°C bezchmurnie

Ferie tuż, tuż – organizujemy zimowisko

Handel i usługi, Ferie organizujemy zimowisko - zdjęcie, fotografia

Ferie zimowe na Mazowszu rozpoczynają się już połowie stycznia 2018 r. Dwa tygodnie laby to doskonały moment na wyjazd. Organizacją zimowego wypoczynku zwykle zajmują się szkoły. Czasem rodzice także biorą jednak sprawy w swoje ręce. Na co zwrócić uwagę organizując zimowisko? Co zrobić, by uczestnicy pozytywnie je wspominali?

Wybór celu wycieczki
Wyboru miejsca zimowiska lepiej nie powierzać dzieciom, ponieważ dojście do konsensusu w tak różnorodnej grupie jest praktycznie niewykonalne. Warto jednak zrobić wcześniej drobny rekonesans (np. ankietę) i sprawdzić, jakie formy wypoczynku najbardziej interesują dzieci. Później wystarczy poinformować grupę, jaki jest cel wycieczki i rozpocząć zapisy.
Co zaproponować? Oczywistym wyborem jest wyjazd na narty w góry. Do tematu można jednak podejść bardziej niestandardowo. Dzieci z pewnością będą zachwycone perspektywą wyjazdu do aquaparku (Tatralanadia, Druskienniki, Aquapark Wrocław) lub parku Dinozaurów (JuraParki w Bałtowie, Krasiejowie i Solcu Kujawskim są czynne całym rokiem). W planie zimowiska możecie także uwzględnić warsztaty kreatywne (np. w Fabryce Porcelany w Ćmielowie), wspólne gotowanie kulinarne albo wizytę w jednym z nowo otwartych centrów edukacyjnych (bardzo dobre opinie zbiera działający od września Historyland w Krakowie). Warto pamiętać również o tym, że stoki narciarskie można znaleźć nie tylko w górach. Na Mazurach poszusujecie na Górze Czterech Wiatrów w Mrągowie, a będąc na Podlasiu warto odwiedzić Piękna Górę w Gołdapii.
Opiekunowie, instruktorzy, przewodnicy – czyli kompetentna kadra
Gdy kierunek wycieczki jest już znany, można zacząć kompletować kadrę opiekunów. Wychowawcą zimowiska nie może być przypadkowa osoba. Osoba zainteresowaną taką pracą musi mieć ukończone 18 lat i przynajmniej podstawowe kompetencje zawodowe (absolutnym minimum jest kurs wychowawcy kolonijnego).
Będziesz potrzebować też kompetentnych instruktorów i przewodnika. Znalezienie odpowiednich osób nie jest proste, ponieważ zazwyczaj poznajemy ich dopiero na miejscu i nie mamy możliwości zweryfikowania ich umiejętności. Jak uniknąć współpracy z przewodnikiem, który zamiast zarażać pasją, zanudzi grupę?  Zrób dokładny research w Internecie i kontaktuj się jedynie z tymi osobami, które cieszą się doskonałą opinią. Na tym etapie planowania bardzo pomocny jest portal TripAdvisor. Warto zaglądać tam także, podczas poszukiwań odpowiedniego noclegu.
Zakwaterowanie
Hotel w jakim zakwaterujesz grupę nie musi być luksusowy, ale warunki powinny spełniać pewne podstawowe standardy. Dobrze byłoby również, aby ośrodek dysponował przestrzenią, gdzie będzie można zorganizować dzieciom czas wolny. Pamiętaj też o tym, że zdjęcia w katalogach ofertowych potrafią być złudne, dlatego przed dokonaniem rezerwacji koniecznie zapoznaj się z opiniami dotychczasowych gości (patrz punkt 2.).

Komfortowy transport
Jeśli zdecydujecie się na wyjazd w góry, dojazd na miejsce z Warszawy zajmie wam co najmniej 8 godzin. To długa podróż, dlatego wygodny autokar to podstawa. Zadbaj o to, by znalazła się w nim (sprawna!) toaleta i rozkładane fotele. Równie ważne jest bezpieczeństwo podczas podróży. Pod uwagę bierz jedynie te autokary, które mają zamontowane pasy przy każdym siedzeniu. Co jeśli liczba uczestników nie będzie na tyle duża, by wynajem autokaru był opłacalny? Wtedy wystarczy zarezerwować bus, van albo mniejszy autokar (w transporcie mniejszych grup doskonale sprawdza się autokar Iveco – znajdziesz go w ofercie firmy Dyniewicz).
Organizacja na 5
Każde zimowisko lub wycieczka odbywająca się w czasie ferii zimowych powinno być zgłoszone do kuratorium. Należy zadbać również o karty uczestników, dziennik zajęć i opiekę medyczną podczas turnusu. Gdy wszystkie formalności będą dopięte na ostatni guzik, możecie ruszać w drogę.

Ferie tuż, tuż – organizujemy zimowisko komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się