9°C bezchmurnie

Ile zarabia święty Mikołaj?

Handel i usługi, zarabia święty Mikołaj - zdjęcie, fotografia

Zwłaszcza w dużych miastach liczba ofert od Świętego Mikołaja gotowego przyjść do naszego domu, przedszkola, szkoły za odpowiednią opłatą już nikogo nie dziwi, a z biegiem czasu takie oferty, jak i ogłoszenia osób poszukujących Mikołaja do wynajęcia pojawiają się też w niedużych miejscowościach. Jednym zdaniem, moda na świętego Mikołaja nie mija, a wręcz przeciwnie, i by sprawić maluchom radość wizytą Mikołaja z krwi i kości, jesteśmy w stanie wydać nawet kilkaset złotych.

Przed laty z wizytami świętego Mikołaja radzono sobie inaczej. Ot, któryś z wujków, ewentualnie znajomych, zakładał bardziej lub mniej udany biało-czerwony strój, dopinał brodę z waty, naciągał głęboki kaptur i tubalnym głosem oświadczał dzieciom, że zaraz im wręczy rózgi, po czym oczywiście wręczał prezenty. Bywało oczywiście i tak, że go jakiś maluch po butach czy okularach rozpoznał, ale zazwyczaj osiągano pożądany efekt niezwykłej radości (choć i okupionej strachem) wśród dzieci.

Dziś w wizytach świętego Mikołaja coraz częściej stawia się na profesjonalizm. Mikołaj powinien być ubrany porządnie, nie ma mowy o odklejającej się brodzie czy wąsiskach, o opadającym do podłogi brzuchu. Profesjonalnego Mikołaja zapraszają do siebie przedszkola, ale też osoby prywatne. I okazuje się, że są w stanie zapłacić za taką wizytę naprawdę sporo.

Przeglądając liczne oferty świętych Mikołajów, nasuwają się podobne wnioski. Cena jego wizyty zależy przede wszystkim od długości jej trwania, a także od odległości, jaką Mikołaj musi pokonać, by do nas przybyć. Najdrożej i najtrudniej o Mikołaja w dniu Wigilii, nie musimy wyjaśniać dlaczego. Najpopularniejsze są wizyty 20-30 minutowe, czyli takie w sam raz na przywitanie się z dziećmi i rozdanie im prezentów. Cennik różni się też od standardowej oferty, gdy zamawiamy Mikołaja razem ze Śnieżynką.

Podsumowując. Zazwyczaj za pobyt Mikołaja do godziny zapłacimy około 100 zł (od 80 do 150), potem cena rośnie proporcjonalnie, czyli za każdą kolejną godzinę również około 100 zł. Taki standard obowiązuje w okresie okołoświątecznym, natomiast w dniu Wigilii cena ta zazwyczaj jest wyższa: 200 – 250 złotych za godzinę. Tego dnia, zwłaszcza gdy Mikołaj musi dojechać gdzieś na obrzeża większego miasta, nasz bohater może zarobić nawet 1000 złotych za godzinę. By prawidłowo wyobrazić sobie jego zarobki, musimy wziąć pod uwagę, że 24 grudnia Mikołaj odbywa zazwyczaj kilka wizyt (do 10). Nie wspomnieliśmy też, a powinniśmy, o Mikołajach pracujących nawet kilkanaście godzin na terenach dużych centrów handlowych.

Widzimy więc, że święty Mikołaj do wynajęcia to naprawdę poważny i sezonowo dochodowy zawód, ale tylko w przypadku, gdy zadba o swój profesjonalizm. I nie liczy się tu tylko talent do wiarygodnego „Ho, Ho, Ho”, ale także inwestycja w porządny, nieudawany strój, rekwizyty, również całe zaplecze, jak sprawne obsługiwanie klientów, czy niezawodny samochód (porządny Mikołaj musi zadbać o porządne opony zimowe i sprawne hamulce, najlepiej kupione na hamulcekup.pl).

Ile zarabia święty Mikołaj? komentarze opinie

  • gość 2017-11-28 13:19:58

    Artykuł powinien być oznaczony jako sponsorowany.

Dodajesz jako: Zaloguj się