8°C bezchmurnie

Pięć dróg gruntowych z nową nawierzchnią. Kolejne w przyszłym roku

Drogi, Pięć dróg gruntowych nową nawierzchnią Kolejne przyszłym - zdjęcie, fotografia

Dzięki miejskiemu programowi poprawy jakości eksploatacyjnej dróg nieutwardzonych cztery białołęckie ulice zyskały nową nawierzchnię, piąta jest w trakcie realizacji. Sześć następnych zyska utwardzenie w 2018.

- Program jest uszyty na miarę potrzeb takich dzielnic jak Białołęka, gdzie budowa infrastruktury drogowej nie nadąża za rozwojem zabudowy mieszkaniowej – mówi Ilona Soja-Kozłowska Burmistrz Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy.

Problem z białołęckimi drogami gruntowymi znany jest nie od dziś. Niestety koszty budowy ulic, w tym m.in.: przebudowa podziemnej infrastruktury, wykup działek (aby droga miała stosowne parametry) oraz sama przebudowa drogi są bardzo dużym obciążeniem budżetowym. Aby wyjść naprzeciw problemowi, z którym borykają się mieszkańcy Warszawy, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska zainicjowała miejski program poprawy jakości eksploatacyjnej dróg nieutwardzonych. Założeniem programu jest szybkie, tanie oraz skuteczne utwardzenie drogi betonem lub asfaltem, bez tworzenia oświetlenia, odwodnienia, kanalizacji i chodników. Warunkiem zgłoszenia danej ulicy przez dzielnicę do programu jest posiadanie przez ulicę kategorii drogi publicznej gminnej. Następnie zgłoszone drogi są weryfikowane, m.in. pod względem własności terenu, szerokości, długości, usytuowania obiektów użyteczności publicznej, warunków gruntowych a także, czy w ciągu najbliższych kilku lat nie są na nich planowane inwestycje np. budowa wodociągu czy oświetlenia. Finalnie roboty drogowe są wykonywane przez Zakład Remontów i Konserwacji Dróg nadzorowany przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych.

Do tegorocznej edycji programu zakwalifikowało się ponad 30 ulic z całej Warszawy. Na Białołęce programem zostały objęte ulice: Karnicka (190 m), Semaforowa od Karnickiej (220 m), Pszeniczna (530 m) oraz Myśliwska (320 m). Wszystkie zostały już utwardzone. Dodatkowo w ramach prezentu gwiazdkowego dla Białołęki  zostanie utwardzona ul. Fortel. Właśnie trwają prace na pierwszym 250 m odcinku od ul. 15 sierpnia. Drugi odcinek do ul. Żywicznej zostanie wykonany wiosną.

W przyszłym roku utwardzone zostaną ulice: Szamotulska, Raciborska (od ul. Przytulnej do ul. Na Przełaj), Jarzębinowa (brakujący fragment), Ornecka (ok 500 m odcinek od ul. Szamocin na północ), Platanowa oraz Inowłodzka (od ul. Marywilskiej w kierunku ul. Annopol).

Dodatkowo Dzielnica Białołęka planuje w ramach własnego budżetu utworzenie zadania zbliżonego w założeniach do miejskiego programu utwardzania dróg gruntowych. Białołęcki program będzie m.in. zasilany z oszczędności na inwestycjach drogowych. W ramach działań dzielnicy będzie można utwardzać drogi, które nie spełniają warunków miejskiego programu, np. drogi nie posiadające kategorii drogi publicznej gminnej (drogi wewnętrzne). Wszystko po to, by przyspieszyć tempo poprawy jakości nawierzchni ulic w dzielnicy.

 

 

 

 

źródło; mat. prasowe UD

Pięć dróg gruntowych z nową nawierzchnią. Kolejne w przyszłym roku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się