0°C bezchmurnie

Uruchamianie auta przy pomocy kabli rozruchowych

Drogi, Uruchamianie pomocy kabli rozruchowych - zdjęcie, fotografia

Wielu kierowców ma problemy z uruchomieniem pojazdu, które często są spowodowane rozładowanym akumulatorem. Istnieje jednak możliwość podłączenia akumulatora do sprawnej baterii innego pojazdu z wykorzystaniem kabli rozruchowych.

​​​​Zadbany pojazd z usuniętymi usterkami przed jesienią, który regularnie jeździ, nie będzie miał problemów z odpaleniem nawet podczas silnego mrozu. W przypadku regularnego rozładowywania, należy sprawdzić akumulator lub dokonać jego wymiany. W awaryjnej sytuacji warto skorzystać z kabli rozruchowych.

Wybór odpowiednich kabli rozruchowych

Odpowiednie przewody rozruchowe są idealnym rozwiązaniem, gdy auto nie chce odpalić podczas mrozu i nie tylko. Przy ich pomocy można przenieść prąd ze sprawnego akumulatora do rozładowanego. Nawet jeśli nie są one potrzebne danemu kierowcy to warto je wozić przy sobie, aby pomóc innym. W sklepach motoryzacyjnych dostępnych jest wiele rodzajów kabli dedykowanych do różnych pojazdów. W ostateczności można zdecydować się na zakup przewodów z supermarketu, które również są skuteczne i wydajne.

Generalnie im grubszy kabel tym lepiej przewodzi on prąd. Optymalne natężenie przewodzonego prądu dopasowane do pojazdów osobowych to 600A. Istotne jest również solidne wykonanie żabek przypinanych do akumulatora.

Oczywiście potrzebny jest drugi samochód ze sprawnym akumulatorem. Jeśli nie ma nikogo w pobliżu to można skorzystać z usług firm taksówkarskich oferujących usługę odpalania pojazdu z pomocą kabli rozruchowych.

Jak uruchamiać pojazd przy pomocy kabli rozruchowych?

Generalnie różnice w pojemnościach ładowanego i ładującego akumulatora nie powinny być wysokie, aby uniknąć rozładowania akumulatora pojazdu „dawcy”. Auta należy ustawić blisko siebie i podłączyć biegun dodatni dawcy z biegunem dodatnim biorcy (czerwony przewód). Drugi przewód należy podłączyć do bieguna ujemnego dawcy oraz do masy biorcy (część metalowa silnika).

Po uruchomieniu pojazdu należy pozwolić, aby silnik pracował przez pewien czas, aby akumulator został pobudzony i podładowany. Kable należy odłączać w odwrotnej kolejności w porównaniu z podłączaniem. Alternator jest w stanie naładować akumulator po pokonaniu kilkuset kilometrów, więc jeśli auto jeździ na krótkich dystansach to konieczne będzie naładowanie akumulatora prostownikiem.

 

Artykuł przygotowany przez  fachowców z portalu:

PomocDrogowa.info

 

Uruchamianie auta przy pomocy kabli rozruchowych komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się