9°C bezchmurnie

Czas odśnieżania czyli kto i za co odpowiada

Drogi, odśnieżania czyli odpowiada - zdjęcie, fotografia

Zima dopiero zaczyna się z nami witać i zanim rozgości się na dobre i spowoduje znaczne utrudnienia na drogach i chodnikach, warto przypomnieć kto i za co odpowiada, gdzie zgłaszać problemy z zalegającym śniegiem i pośniegowym błotem.

Administrator, zarządca osiedla lub właściciel nieruchomości ma obowiązek usunięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników wzdłuż nieruchomości. Powinien też zabezpieczyć chodniki przez śliskością – np. posypać je piaskiem. Co ważne to rolą tych osób/instytucji jest też usuwanie śniegu i sopli z dachów. Przy tym wszystkim powinniśmy pamiętać, że używanie soli w pobliżu drzew i krzewów jest dla nich bardzo szkodliwe.

Zarząd Oczyszczania Miasta natomiast musi zająć się usunięciem śniegu i zapobiegać śliskości na drogach, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. ZOM ma za zadanie też dbać o przejścia dla pieszych na skrzyżowaniach głównych ulic, dojść do metra, na kładkach i mostach, a także na miejscach parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Do tego zakładu należy też zabezpieczanie przystanków przed śliskością, czyszczenie pętli autobusowych tramwajowych.

Swoimi terenami musi zajmować się PKP PLK. Do obowiązków kolei należy oczyszczanie ze śniegu m.in. peronów i reszty infrastruktury kolejowej.

A teraz urzędy dzielnic. To one mają za zadanie usuwanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników przylegających do nieruchomości wzdłuż dróg gminnych oraz miejsc parkingowych przy tych drogach. Co ważne – urzędy dzielnic oczywiście muszą usuwać śnieg i dbać o zapobieganie czystości na drogach gminnych.

W tym roku wygląda na to, że dzięki łaskawej aurze, drogowcom udało się nie zaspać, ale...jeszcze wszystko przed nami. Jakie macie doświadczenia z odśnieżaniem w tym roku?

 

Czas odśnieżania czyli kto i za co odpowiada komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się