-5°C rozproszone chmury

Dwie akcje - jeden cel: obrona osiedla Żerań

Komunikacja, akcje jeden obrona osiedla Żerań - zdjęcie, fotografia

Zmiany, które planowane są na Żeraniu przerażają jego mieszkańców. Jeśli ZTM wprowadzi zapowiadane jakiś czas temu rozwiązania komunikacyjne, ta część dzielnicy zostanie odcięta od świata. Sytuację pogarsza wizja budowy gazociągu, a co za tym idzie wycinka ogromnej ilości drzew i krzewów. Dwutorowo prowadzone są działania zmierzające do obrony Żerania – przed zabraniem autobusów i niszczeniem środowiska. Dwie akcje – jeden cel: uratowanie osiedla.

Trwa zbieranie podpisów pod petycją do ZTM w sprawie planowanych zmian tras linii 518, 705 i 735. Mateusz Senko – jej autor, w imieniu mieszkańców apeluje do urzędników m.in. o pozostawienie autobusu 518 na obecnej trasie (Nowodwory – Dw. Centralny/centrum Warszawy) oraz zwiększenie jego częstotliwości. Jeżeli są konieczne zmiany, nie powinny one zmieniać charakteru i trasy tej linii w sposób tak drastyczny.

Na obecnych trasach powinny pozostać też linie 705 i 735 (Rynia – Metro Marymont, Zegrze Płd. – Metro Marymont). Potrzebne jest zwiększenie częstotliwości kursowania tych autobusów. Zdaniem mieszkańców planowane konsultacje są bardzo potrzebne jednak punktem wyjścia dla nich powinny być obecne trasy autobusów 518, 705 i 735.

Jeśli ZTM przeforsuje swoje propozycje, Żerań stanie się białą plamą na komunikacyjnej mapie Warszawy. Z ograniczonym transportem autobusowym, bez bezpośredniego dostępu do transportu szynowego, który zgodnie z obowiązującą Polityką Transportową dla Miasta Stołecznego Warszawy jest obecnie priorytetowym środkiem transportu.

- Przy planowaniu podobnych zmian nikt zdaje się nie brać pod uwagę, że Żerań i okolice rosną jak na drożdżach. Około 6 tysięcy nowych mieszkań to w granicach 15-18 tysięcy nowych mieszkańców. Część z nich już się wprowadziła, a z roku na rok powstają i zaludniają się kolejne osiedla. Czym ich mieszkańcy mają się poruszać? Czym mają dojeżdżać do powstających w okolicy, ogromnych placówek oświatowych? To dotyczy także innych obszarów Białołęki objętych zasięgiem linii 518, 705 i 735 – zaznacza w petycji Mateusz Senko.

Więcej postulatów mieszkańców i samą petycję można znaleźć tu: http://zmienmy.to/petycja/tak-dla-utrzymania-tras-autobusow-518-705-i-735-oraz-dla-rozwoju-komunikacji-na-zeraniu/

Trwają też starania o obronę środowiska przed planowaną inwestycją – budową gazociągu. Wszyscy, którym los terenów nad Kanałem Żeranskim nie jest obojętny powinni o tym głośno się wypowiedzieć. A będzie to możliwe już w piątek (18 listopada) o godz. 17.40. W rejonie skrzyżowania ul. Krzyżówki i Kowalczyka będzie transmitowany na żywo program TVP Info „To jest temat”.


 


 

Foto: warszawa.wikia.com

 

Dwie akcje - jeden cel: obrona osiedla Żerań komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iBialoleka.pl