3°C pochmurno z przejaśnieniami

Kino dla niewidomych i niedowidzących w BOK

To będą niesamowite seanse - kino bez barier czyli filmy dla osób niedowidzących i niewidomych. Jak to możliwe?

Przed nami dwa pokazy: "1920 Bitwa Warszawska" i "Układ zamknięty". Te filmy będą wyświetlane BOK 22 kwietnia i 20 maja. Wszystko to dzięki projektowi Elżbiety Świtalskiej, która zgłosiła go w ramach akcji "Zrealizuj swój pomysł w BOK-u".

Filmy będą wyświetlane z audiodeskrypcją. Brzmi tajemniczo, ale są to po prostu filmy w którym lektor opisuje co widać i są normalne dialogi.

"Y wychodzi, zamykaja sie drzwi, trzask drzwi (opisywane są też dźwięki: trzask szkła, trzeszczące łóżko, stukot szpilek na kamieniach itd.).  X podchodzi do Y patrzy mu w oczy ... dialog" - tak w wielkim skrócie to wygląda.

Pomysłodawczyni kina bez barier od lat współpracuje z Polskim Związkiem Niewidomych Koło w Wyszkowie, inicjowała m.in. oznakowanie instytucji publicznych w tym mieście.

- Niestety na Białołęce nie udało mi się przekonać do takich działań decydentów, a szkoda. Uczestniczyłam w projekcie "PartycypacJa" w którym poznałam przedstawicieli PZN-mazowsze i Instytutu Tyflologicznego PZN. Za działalność na rzecz niewidomych zostałam odznaczona przez Prezesa Polskiego Związku Niewidomych Okręg Mazowiecki Odznaką Przyjaciela Niewidomych. Uczestniczyłam w szkoleniach PZN, gdzie doświadczałam wyzwań z jakimi na co dzień zmagają się osoby z niepełnością wzrokową np. nalanie wrzątku do szklanki. Na co dzień nie myślimy o tym jak niewidomy dobiera garderobę (kolorystycznie), czy składa skarpetki w pary po wypraniu - proste? Tak, ale trzeba się tego nauczyć. Podczas szkolenia dostałam płytę filmu z audiodeskrypcją i kiedy nadarzyła się okazja zrealizowałam pomysł w BOK-u - opowiada Elżbieta Świtalska i podkreśla, że przecież niepełnosprawność nie powinna nikogo ograniczać i tylko od nas zależy jaki jest świat w koło.

Kino dla niewidomych i niedowidzących w BOK komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iBialoleka.pl