20°C bezchmurnie

Miasto przejęło gruty pod Głębocką. Wciąż nie wiadomo kto i ile za nie dostanie...

Drogi, Miasto przejęło gruty Głębocką Wciąż wiadomo dostanie - zdjęcie, fotografia

Wszystko wskazuje na to, że wyczekiwany od lat remont ul. Głębockiej rozpocznie się „lada moment”. Wszyscy trzymamy kciuki za inwestycję, która ułatwi życie mieszkańcom Zielonej Białołęki.

Niestety ta modernizacja to także konieczność wykupu gruntów od prywatnych właścicieli na podstawie tzw specustawy czyli mówiąc w wielkim skrócie – miasto przejmuje teren, a jego prywatni właściciele nie wiele mają do powiedzenia w tym temacie, dostają pieniądze za ziemię i tracą własność nawet jeśli się na to nie zgadzają. To w dużym uproszczeniu dla niezorientowanych w całej sprawie.

W przypadku gruntów potrzebnych do poszerzenia ul. Głębockiej, ich właściciele dowiedzieli się o tym, że muszą je sprzedać w październiku i listopadzie. Problem w tym, że do dziś dnia nie wiedzą jakie pieniądze należą im się za ziemię.

- Grunty przejmowano bez prawa do protestu ze strony właścicieli. Problem polega na wyliczeniu oraz wypłacie odszkodowań za te nieruchomości. Dobiega trzeci miesiąc, a wyliczeń brak, jakiejkolwiek informacji, powiadomień również. Czy Biuro Mienia i Skarbu Państwa urzędu m. st. Warszawy nie jest zobowiązane żadnymi terminami? Jak to jest, że właścicieli pozbawia się ich własności w trybie natychmiastowym, natomiast na odszkodowania trzeba czekać miesiącami? - pisze w mailu do naszej redakcji jedna z mieszkanek.

Zapytaliśmy miasto o co w tym wszystkim chodzi, dlaczego po tak długim czasie wciąż nie wiadomo o jakich pieniądzach ze ziemię jest mowa.

- Wydanie decyzji w sprawie ustalenia wysokości i wypłaty odszkodowań, będzie możliwe po zebraniu kompletnego materiału dowodowego, w szczególności po wykonaniu operatów szacunkowych określających wartość rynkową przedmiotowych nieruchomości, która będzie stanowiła podstawę ustalenia wysokości odszkodowania. Sporządzenie operatów zostało zlecone rzeczoznawcy majątkowemu 27.10.2017 r., jednak wykonawca zwrócił się z prośbą o przedłużenie terminu realizacji zlecenia, motywując swoją prośbę koniecznością zgromadzenia pełnej dokumentacji. W konsekwencji termin wykonania operatów został przedłużony do 29.01.2018 r. - mówi Tomasz Kunert ze stołecznego ratusza.

Dodaje też, że do wszystkich stron postępowań są sukcesywnie wysyłane zawiadomienia o wszczęciu postępowania, w których urząd informuje, że ze względu na wspomniane wyżej okoliczności wydanie decyzji odszkodowawczych nie było możliwe w ustawowym terminie i że wyznaczono nowe terminy (na podstawie art. 36 Kodeksu postępowania administracyjnego).

- Po zgromadzeniu kompletnego materiału dowodowego, w tym operatów szacunkowych, strony postępowań zostaną powiadomione o możliwości wypowiedzenia się, co do zebranych dowodów i materiałów. Rozstrzygnięcia merytoryczne są wydawane po zebraniu całości materiału dowodowego, a wypłata odszkodowań nastąpi w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja ustalająca odszkodowanie stanie się ostateczna – podkreśla rzecznik.

 

 

 

foto: googlemaps

 

Miasto przejęło gruty pod Głębocką. Wciąż nie wiadomo kto i ile za nie dostanie... komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się