0°C bezchmurnie

Nowa zielona inwestycja na Zielonej Białołęce? Park Lewandowski

Zieleń, zielona inwestycja Zielonej Białołęce Lewandowski - zdjęcie, fotografia

- Czy wiecie jak wyglądała okolica Lewandowa przed 200 laty? W dwóch słowach: las i bagna. Było to miejsce obce, dzikie i nieprzyjazne człowiekowi i poza kilkoma niewielkimi wsiami prawie niezamieszkałe. Jeśli ktoś wybierał się w te strony to albo jechał do pustelni, pobliskiego klasztoru bernardynów, albo na polowanie, jak miał czynić to król Zygmunt III Waza - opisuje Artur Koczara z inicjatywy Białołęka jest Jedna i dodaje, że sytuacja zmieniła się na początku XIX wieku, kiedy to w miejscu dzisiejszych zrujnowanych zabudowań PGR „Lewandów” być może niderlandzcy osadnicy założyli nową osadę na prawie holenderskim, której nazwa Lewandów zapewne wzięła się od określenia „lewada”, oznaczającego polanę otoczoną drzewami. W 1827 roku stały tu 2 domy, zamieszkałe przez 4 mieszkańców, którzy zajmowali się karczowaniem lasu i melioracją bagien. 200 lat temu rozpoczął się trwający do dziś okres ujarzmiania dzikiej przyrody i zagospodarowywania terenu przez człowieka.

Dziś, po 200 latach od momentu pojawienia się pierwszych mieszkańców Lewandowa, historia powtarza się, ale na opak. 200 lat temu człowiek rozpoczął wycinkę drzew, dziś żyje na osiedlu pośród kilkuletnich rachitycznych sadzonek posadzonych wzdłuż trasy ekspresowej. 200 lat temu zamieszkał na bezpiecznej polanie otoczonej lasami, dziś bezpiecznej polany nie ma, a w miejscu kiedyś nieprzyjaznej i dzikiej dąbrowy rosną dziś bezładnie stawiane równie mało przyjazne betonowe bloki. 200 lat temu człowiek wycinał drzewa, dziś chce je sadzić.

- Naszym celem jest odtworzenie „lewady”, przywrócenie mieszkańcom przyjaznej przestrzeni, łąki, na którą przybyli pierwsi mieszkańcy Lewandowa. Szansę na to widzimy w planach zagospodarowania przestrzennego dawnego obszaru PGR Lewandów u zbiegu ulic Głębockiej i Kartograficznej. Zgodnie z informacją uzyskaną od burmistrza Białołęki, pana Dariusza Kacprzaka na działce nr 3/88 z obrębu 4-16-38 powstanie w najbliższych latach kompleks oświatowy. Co istotne jest to jedyna tak dużych rozmiarów działka w tym rejonie nie należąca do osoby prywatnej podkreśla Artur Koczara.

Działka o której mowa ma ok. 4,6 ha powierzchni a to oznacza, że poza planowaną szkołą podstawową, można stworzyć pokaźnych rozmiarów park dla mieszkańców. 

Na Lewandowie mieszka dziś ok. 10.000 osób, kolejne 10.000 na Derbach i Brzezinach. Dziś 20.000 mieszkańców tych dwóch dużych osiedli korzysta z jednego parku (placu zabaw Park Magiczny) o powierzchni ok. 27.000 m2. Oznacza to, że na każdego mieszkańca przypada niewiele ponad 1m2 parku. Można tak odpocząć?

Chcemy niniejszym listem zaapelować do radnych, władz dzielnicy i miasta oraz wszystkich zainteresowanych osób o podjęcie starań o utworzenie na części niniejszej działki miejsca odpoczynku, parku jakiego na Zielonej Białołęce jeszcze nie ma, oraz rozpocząć dyskusję nad kształtem Parku Lewandowskiego. Proponujemy tradycyjny park z alejkami, ławkami, kwietnymi rabatami, fontanną. Miejsce wypoczynku, wyciszenia i relaksu. Ale jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły. Ten park powinien służyć mieszkańcom.

Miejsce to, jak mało które, ma potencjał, by stać się znowu obszarem przyjaznym, czystym, zielonym, spokojnym, tak jak przyjazny, czysty i zielony jest zabytkowy dąb szypułkowy rosnący przy ul. Kartograficznej. Ten okazały pomnik przyrody ma 516 cm obwodu, co oznacza, że może mieć ok. 350 lat, czyli pamięta i wielką puszczę rosnącą na prawym brzegu Wisły, i wielkie niedostępne bagna, i pierwszych mieszkańców Lewandowa, którzy 200 lat temu podjęli decyzję o zapuszczeniu tutaj korzeni. Niech to będzie dla nas punkt wyjścia.

Może warto też pomyśleć o nadaniu nazwy temu jednemu ze starszych drzew w mieście? Co Państwo sądzą? A może by tak: Dąb Robert?

Podzielcie się opinią, pokażcie sąsiadom, szerujcie informację, pomysły, wrażenia...

 

Inicjatywa Białołeka jest Jedna

Nowa zielona inwestycja na Zielonej Białołęce? Park Lewandowski komentarze opinie

  • gość 2017-10-03 11:03:00

    Super!

  • gość 2018-01-11 13:31:31

    Co to za słowo "szerujcie" ? NIe ma takiego słowa w języku Polski. Żenada...

Dodajesz jako: Zaloguj się