3°C pochmurno z przejaśnieniami

Ponad stuletnia czerwona cegła, a na niej styropian i tynk. Uczniowska 29 w nowej odsłonie

Nie tak dawno w całej Warszawie głośno było o okładaniu styropianem budynku uczelni na Pradze. Dzisiaj w świat idzie informacja o "bezczeszczeniu" urokliwego budynku przy ul. Uczniowskiej 29. 

Jak czytamy na fejsbukowym profilu "Tu było, tu stało", dom przy Uczniowskiej 29 powstał najprawdopodobniej w 1908 roku. Znajduje się w sąsiedztwie dawnej gorzelni Henryków założonej w 1902 roku przez Henryka Bienenthala w miejscu folwarku przy ulicy Klasyków 10 (po wojnie znalazła się tu Pollena Aroma).
Zapewne więc powstanie murowanego budynku przy Uczniowskiej 29 związane jest z sąsiedztwem gorzelni. Dom należy do dzielnicy i jest zarządzany przez Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami Białołęka.
Budynek dotychczas nie jest chroniony jako zabytek, aktualnie kończy się procedura wpisu do gminnej ewidencji zabytków. Stołeczny Konserwator Zabytków zasugerował ZGN Białołęka by styropian zastąpić ociepleniem domu od wewnątrz. Budynek z ceglaną elewacją i charakterystycznymi naczółkami nad oknami mógł być ozdobą Białołęki. 

Na zdjęciach "Tu było, tu stało" najlepiej widać stan budynku sprzed (29.04.2017) i po remoncie domu (30.07.2017).

Która wersja Uczniowskiej 29 podoba Wam się bardziej?

 

 

 

 

Zdjęcia: Mateusz M. Opasiński.

źródło: FB/Tu było, tu stało

Ponad stuletnia czerwona cegła, a na niej styropian i tynk. Uczniowska 29 w nowej odsłonie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iBialoleka.pl