10°C rozproszone chmury

Ratujemy białołęckie nagrobki. Zbiórka rusza już jutro

Historia, Ratujemy białołęckie nagrobki Zbiórka rusza jutro - zdjęcie, fotografia

Już jutro rusza zbiórka na ratowanie białołęckich nagrobków. Wszyscy możemy pomóc ocalić od zapomnienia najstarsze i opuszczone nagrobki.
Na cmentarzu przy Mehoffera mamy pomniki, którymi od dawna nie opiekuje się już nikt, a są bardzo cenne pod kątem historycznym. W końcu to w takich m.in. obiektach zapisana jest historia Białołęki i losy jej mieszkańców. Co roku prowadzone są zbiórki na ratowanie nagrobków. Do tej pory udało się już zrobić sporo, jednak wciąż jeszcze wiele zabytków czeka na nasza pomoc.

- W poprzedniej edycji wolontariusze Stowarzyszenia Razem dla Białołęki, Fundacji Ave, OSP Warszawa Białołęka i UKS Dziki Tarchomin zebrali ponad 16 tys. zł.- mówi prezes Stowarzyszenia Razem dla Białołęki, Jan Mackiewicz, podkreśla też, że co roku akcja przynosi wymierne efekty. Pierwszy został poddany renowacji nagrobek Władysława Piaskiewicza, udało się odnowić grób Zdzisława Unruha, a dobiegają końca nad pomnikiem Barbary Engelhardt.


- Lada moment rozpoczniemy prace mające na celu przywrócenie pierwotnego wyglądu białołęckiej Białej Damy, czyli Krychy. Na pewno znacie Państwo historię tej kobiety, a jeżeli jeszcze nie, to serdecznie zapraszamy na wieczorny spacer 29 października o godz. 19.00 oraz 1 listopada w godz. 19.30. Zbiórka przy bramie na rogu Mehoffera i Majolikowej. O historii cmentarza opowie prezes fundacji Ave Bartłomiej Włodkowski – zapowiada Jan Mackiewicz i zaprasza wszystkich do wsparcia akcji ratowania nagrobków.

Zbiórki odbęda się oczywiście przy i na cmentarzu przy ul. Mehoffera w najbliższy weekend oraz 31 października i 1 listopada. W niedzielę 29.10 wolontariusze będą również kwestować przed następującymi kościołami: Kościół Parafii św. Jakuba Apostoła na Tarchominie ul. Mehoffera 2, Kościół Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ul. Klasyków 21 oraz Kościół Parafii Rzymsko-Katolickiej NMP Matki Pięknej Miłości ul. Myśliborska 100.


Ratujemy białołęckie nagrobki. Zbiórka rusza już jutro komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się