3°C pochmurno z przejaśnieniami

Trwa walka o Ogrody Mehoffera. Czy park na Nowodworach ma szanse powstania i przetrwania?...

Dużo w ostatnim czasie mówimy o wycince drzew na Żeraniu. To głównie tam, z powodu inwestycji planowane jest ( i już realizowane) masowe zniszczenie wielu drzew. Niestety, takie miejsca są też w innym rejonie dzielnicy, czego najlepszym przykładem jest działka u zbiegu Mehoffera i Strumykowej.

- Ponad 200 drzew, w tym piękne, dorodne dęby tworzące zabytkowy szpaler. Część z tych drzew jest wpisana w miejscowym planie zagospodarowania jako drzewa o szczególnej wartości przyrodniczej. W drzewach zamieszkuje wiele cennych gatunków ptaków – opisuje Michał Salamon, który z członkami inicjatywy Zielony Tarchomin od jakiegoś czasu robi wszystko, by zielona oaza na Nowodworach została zachowana.

„Ogrody Mehoffera” - tak miałby nazywać się ten wyjątkowy teren i dzisiaj wielu mieszkańców właśnie tak nazywa zielony zakątek przy Mehoffera. Piękne drzewa są, więc brakuje naprawdę niewiele by formalnie utworzyć park. Okazuje się jednak, że szans na to nie ma. Działki o których mowa są przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną.

- Niestety każdy skrawek wolnego terenu na Białołęce w planach jest pod zabudowę mieszkaniową. Dużo terenów teraz jest zielonymi placami, ale po pierwsze w prywatnych rekach, a po drugie w planach pod zabudowę. A jeszcze jest lepsze to, że niby dzielnica dba o zieleń i miasto, ale chcą sprzedać miejską działkę na której rośnie niemal 200 drzew pod zabudowę mieszkaniową – tłumaczy Michał Salamon, który do Budżetu Partycypacyjnego 2017 zgłosił projekt o nazwie „Ogrody Mehoffera”. Projekt wygrał, więc zostanie zrealizowany. Niestety to tylko pozornie brzmi dobrze.  Okazuje się bowiem, że skwer (park to zbyt duże słowo) powstanie, ale na sąsiedniej działce gdzie nie ma drzew. Zadrzewiona będzie sprzedana pod zabudowę. Dochodzimy więc do sytuacji gdzie wycięte zostaną wartościowe drzewa, a tuż obok sadzone nowe? Niestety, to też nie będzie proste. Po wygranej projektu (dopiero!) okazało się, że pod działką przechodzą rury przepompowni, a to wyklucza możliwość posadzenia drzew...Ratusz zamiast w czasie weryfikacji, dopiero po ogłoszeniu wyników dopatrzył się kolektorów ściekowych w gruncie. 

Zielony Tarchomin nie poddaje się. Najpierw była petycja z podpisami mieszkańców i odpowiedź, że działka jest na sprzedaż. Dwa miesiące temu członkowie inicjatywy napisali do zarządu dzielnicy pismo z prośba o pomoc w realizacji pomysłu utworzenia "Ogrodów Mehoffera", na którym zależy wielu mieszkańcom. (w BP partycypacyjnym głosowało na niego 1634 osoby).  Niestety od tamtej pory panuje cisza - odpowiedzi żadnej z ratusza nie ma... Ale to nie koniec walki o park na Nowodworach.

Chcecie wesprzeć inicjatywę utworzenia parku? Dołaczcie na FB: https://www.facebook.com/OgrodyMehoffera/

 


Trwa walka o Ogrody Mehoffera. Czy park na Nowodworach ma szanse powstania i przetrwania?... komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iBialoleka.pl