Zarząd dzielnicy o oświatowych inwestycjach na Białołęce. Które będą gotowe na wrzesień?

Szkolnictwo, Zarząd dzielnicy oświatowych inwestycjach Białołęce Które będą gotowe wrzesień - zdjęcie, fotografia
Anna Sadowska - blog 03/07/2017 16:06

Dzisiaj zarząd dzielnicy przedstawił szczegółową informację na temat inwestycji oświatowych. Przedstawiamy ją w całości ocenę oczywiście pozostawiając Państwu.

Obecnie Urząd Dzielnicy realizuje największą w historii Warszawy liczbę inwestycji oświatowych w jednym czasie. Na różnych etapach realizacji mamy 11 placówek – żłobków, przedszkoli i szkół:

3 żłobki – przy ul. Truskawkowej, ul. Krzyżówki i ul. Odkrytej

4 przedszkola (jedno z nich z oddziałami żłobka)- przy ul. Głębockiej, ul. Ceramicznej, ul.Myśliborskiej i ul. Skarbka z Gór (poprzednia nazwa zadania: przedszkole przy ul. Jesiennych Liści)

4 szkoły podstawowe (jedna z oddziałami przedszkola) – przy ul. Warzelniczej, ul. Myśliborskiej, ul. Ruskowy Bród/Verdiego i ul. Kępa Tarchomińska/Gerberowa. 

Zgodnie z umowami zawartymi z wykonawcami w 9 spośród tych inwestycji (3 żłobki, 4 przedszkola i 2 szkoły) terminy oddania do użytku tych placówek zostały zaplanowane przed 1 września 2017 r. Budowa 2 kolejnych szkół jest  na etapie przygotowania ogłoszenia przetargu na budowę, projektowania i uzyskiwania wymaganych decyzji. Ich oddanie jest planowane na 2019 rok.

PLACÓWKI NA 1 WRZEŚNIA 2017 R.

Jeśli chodzi o placówki, które powinny zostać oddane do użytku przed 1 września 2017 roku, ich realizacja wygląda następująco:

3 żłobki – realizacja prac przebiega z niewielkim przesunięciem terminu wynikającym z opóźnienia budowy przyłącza gazowego. Na tym etapie nie ma zagrożenia, że żłobki nie będą otwarte na 1 września 2017 r. Niebawem przystępujemy do odbiorów budynków, a następnie przekażemy je w administrowanie Zespołowi Żłobków m.st. Warszawy, który zapewni kadrę i przeprowadzi rekrutację do placówek. Wykonawca prac wybrany w przetargu – SKANSKA S.A.

Przedszkole przy ul. Skarbka z Gór z oddziałami żłobka (poprzednia nazwa zadania: przedszkole przy ul. Jesiennych Liści z oddziałami żłobka) – realizacja prac przebiega z niewielkim przesunięciem terminu wynikającym z opóźnienia budowy przyłącza gazowego. Na tym etapie nie ma zagrożenia, że przedszkole nie będzie otwarte na 1 września 2017 r.  Wykonawca prac wybrany w przetargu – ZAB-BUD Andrzej Zaboklicki.

3 przedszkola – przy ul. Głębockiej, ul. Ceramicznej i przy ul. Myśliborskiej mają opóźnienie w stosunku do pierwotnego harmonogramu prac, zgodnie z którym powinny zostać oddane do użytku odpowiednio:

  • ul. Myśliborska - 14 lipca br., a roboty budowlane powinny zostać ukończone do 30 maja 2017 roku,
  • ul. Głębocka - 17 lipca br., a roboty budowlane powinny się zakończyć do 31 maja 2017 roku
  • ul. Ceramiczna - 15 sierpnia br., a roboty budowlane powinny się zakończyć do 30 czerwca 2017 roku.

Tymczasem prace budowlane wciąż nie zostały zakończone na żadnej z wyżej wymienionych inwestycji. Zaangażowanie wykonawcy w prowadzone prace w naszej opinii jest niewystarczające. Mimo to, w przypadku dwóch placówek (Głębocka i Ceramiczna) – wykonawca zapewnia, że inwestycje będą gotowe na 1 września 2017 r. Natomiast dla przedszkola przy ul. Myśliborskiej wykonawca złożył wniosek o aneks do umowy, w którym wnosi o przedłużenie prac do 30 września i przesunięcie terminu oddania budynku do użytku do 31 października 2017 roku. Wykonawca wybrany w przetargu – Dorbud S.A.

2 szkoły – przy ul. Myśliborskiej i ul. Warzelniczej mają opóźnienie w stosunku do pierwotnego harmonogramu prac, zgodnie z którym powinny zostać oddane do użytku 17 lipca br. W przypadku szkoły przy ul. Myśliborskiej z powodu zablokowania możliwości prowadzenia prac związanych z przebudową ulicy Myśliborskiej na potrzeby szkoły (konieczność przejęcia od ZDM przez dzielnicę gwarancji na nową nawierzchnię ul. Myśliborskiej oraz konieczność zatwierdzenia nowej organizacji ruchu, umożliwiającej uruchomienie komunikacji miejskiej), niezawinioną przez wykonawcę, termin oddania do użytku obiektu został przesunięty do końca sierpnia br. Jednak stan zaawansowania prac w stosunku do harmonogramu rzeczowo-finansowego wynosi ok. 65%. W gorszej sytuacji jest placówka przy ul. Warzelniczej – stan zaawansowania prac w stosunku do harmonogramu rzeczowo-finansowego w tym obiekcie wynosi ok. 50%. W tym przypadku wykonawca także złożył wniosek o przedłużenie terminu oddania inwestycji. Dla tego obiektu wnosi o  przesunięcie terminu do 31 grudnia br. Wykonawca obu inwestycji wybrany w przetargu – Dorbud S.A.

W opinii zarówno pracowników urzędu jak i niezależnych inspektorów nadzoru budowlanego, nadzorujących te inwestycje, istnieje zagrożenie niezrealizowania przed 1 września 2017 r. wszystkich placówek budowanych na Białołęce przez spółkę Dorbud S.A. 

CZY MOŻNA BYŁO PRZEWIDZIEĆ PROBLEMY?

Terminy oddania budynków przed nowym rokiem szkolnym są zagrożone WYŁĄCZNIE w przypadku placówek realizowanych przez spółkę Dorbud. Na etapie rozstrzygania przetargów na budowę placówek urząd bada kondycję finansową każdej firmy. Wówczas wszystkie wskaźniki tej spółki, sprawdzane zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych, były prawidłowe. Nic zatem nie wskazywało na jakiekolwiek problemy finansowe.

Sygnały o problemach z płatnościami na rzecz podwykonawców spółki Dorbud pojawiły się w czerwcu 2016 r. Na podstawie przepisów prawa inwestor – w tym przypadku urząd dzielnicy - jest zobowiązany do solidarnej odpowiedzialności, dlatego od stycznia 2017 r. za realizację części prac w placówkach, których wykonawcą jest spółka Dorbud, urząd przekazuje płatności bezpośrednio na rzecz podwykonawców. Dzięki temu prace nie zostały zatrzymane.  

Nie tylko w przypadku białołęckich inwestycji spółka Dorbud ma problemy z terminowością realizacji. Także przedszkole budowane przez tę spółkę dla gminy Zielonka, miało opóźnienie.

CO ROBIMY W SPRAWIE MIEJSC W PRZEDSZKOLACH

Dla Białołęki obecnie najpilniejszą sprawą jest zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc dla dzieci w przedszkolach. Zgodnie z nowymi przepisami samorząd ma obowiązek przyjąć do publicznych placówek przedszkolaki w wielu 3-6 lat. Białołęka jako dzielnica najmłodsza pod względem wieku mieszkańców, ma największe potrzeby w tym względzie. W rekrutacji do przedszkoli wskazaliśmy miejsca w nowo budowanych placówkach. Oczywiście informowaliśmy telefonicznie rodziców o tym, że ich otwarcie może się opóźnić. W ciągu ostatnich 2 tygodni przeprowadziliśmy około tysiąca rozmów telefonicznych wyjaśniając sytuację. Dodatkowo w pismach, które od nas otrzymują rodzice, widnieje informacja, że  placówki zostaną uruchomione w czwartym kwartale 2017 roku. Większość spośród rodziców decyduje się ewentualnie poczekać na otwarcie placówki, aby docelowo przedszkole było blisko domu. Dla tych rodziców, którzy bezwzględnie potrzebują pewnego miejsca w przedszkolu od 1 września, szukamy innych placówek, także poza Białołęką. Dodatkowo na nasz wniosek został ogłoszony kolejny konkurs na publiczne miejsca w niepublicznych przedszkolach na Białołęce. Ten projekt zakłada, że rodzice mają zapewnione takie same warunki finansowe, jak w przypadku publicznej, samorządowej placówki, a miasto płaci za każde dziecko dokładnie tyle samo, ile kosztuje utrzymanie przedszkolaka w publicznej placówce. Wkrótce konkurs zostanie rozstrzygnięty i kolejna pula miejsc będzie do dyspozycji rodziców. 

JAKIE MAMY MOŻLIWOŚCI PRAWNE

Wielokrotnie analizowaliśmy możliwości prawne rozwiązania problemu opóźnień w inwestycjach. Niestety, odstępując od umowy z wykonawcą, narażamy inwestycje na wielomiesięczne opóźnienia. Wiąże się to z koniecznością inwentaryzacji prac, przygotowania i przeprowadzenia nowego przetargu.

Trudną sytuację z realizacją w terminie prac jednego z wykonawców dodatkowo pogorszyła jeszcze sytuacja w Dzielnicy, kiedy przez dwa miesiące nie było działającego Zarządu.

Spółka Dorbud zapewnia, że przyspieszy prace. Zgodnie z zawartymi umowami nieterminowa realizacja prac naraża firmę na kary finansowe. Do 7 lipca spółka zobowiązała się do przygotowania bilansów rzeczowo-finansowych wszystkich budów. Jednocześnie zostaną podpisane aneksy do umów umożliwiające kontynuowanie prac budowlanych pomimo przekroczonych terminów. Bez tego, zgodnie z zawartymi umowami, wykonawca nie miałby możliwości zlecania robót nowym podwykonawcom. Aneksy jednak nie będą skutkowały zrzeczeniem się roszczeń z tytułu kar umownych wobec wykonawcy. 

BEZPIECZNE MIEJSCA W SZKOŁACH, MOŻLIWOŚCI ZABEZPIECZENIA MIEJSC DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Jeśli chodzi o zapewnienie miejsc dla dzieci w szkołach podstawowych - ważna informacja jest taka, że nawet w przypadku nieotwarcia na czas dwóch nowych placówek, praca szkół nie będzie w żaden sposób zakłócona. Miejsca dla wszystkich dzieci już dziś są przygotowane w istniejących budynkach. Szkoły będą pracowały - jak w ubiegłych latach - na dwie zmiany. 

Natomiast w kwestii budowy przedszkoli - jeśli pomimo deklaracji wykonawcy dojdzie do znacznych opóźnień w oddaniu ich do użytku, będziemy wnioskować do Prezydenta Warszawy o rozpisanie kolejnych konkursów na publiczne miejsca w niepublicznych placówkach, aby zapewnić opiekę dla białołęckich przedszkolaków. Już dziś na Białołęce z takiej formy edukacji  korzysta ok. 950 dzieci.     

 

Wyślij link mailem

Reklama

Zarząd dzielnicy o oświatowych inwestycjach na Białołęce. Które będą gotowe na wrzesień? komentarze opinie

  • gość 2017-07-04 19:01:27

    Ciekawe,kto jest autorem artykułu? Czyzby Zarząd Dzielnicy? I szuka kozła ofiarnego? Poddębniak to za mało.

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ibialoleka.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MPG MEDIA SP Z O O z siedzibą w Warszawa 02-761, Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"