10°C słabe, przelotne opady deszczu

Gdzie w długi weekend po pomoc do lekarza?

Przed nami długi weekend, więc jak zawsze w takie dni będzie trudniejsze dostanie się do lekarza po pomoc. Zanim jednak przedstawimy gdzie jej szukać dla przypomnienia trochę informacji: kiedy szukac nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, a kiedy jechac na najbliższy SOR. Jakie są różnice? Bardzo duże. Ale od początku:

PODSTAWOWA OPIEKA ZDROWOTNA - w razie lżejszych dolegliwości - pomoc lekarza i pielęgniarki
W ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) każdy ubezpieczony może zgłosić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, by uzyskać pomoc lekarską lub pielęgniarską. Lekarz POZ zapewnia opiekę w przychodni od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 18.00.  Po godz. 18.00 w dni powszednie, w soboty, niedziele i święta można skorzystać z pomocy lekarza POZ w ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to przedłużenie świadczeń lekarskich i pielęgniarskich podstawowej opieki zdrowotnej. Pomoc świadczona jest codziennie od godz.18.00 do godz. 8.00 rano następnego dnia, a także przez 24 h na dobę w soboty, niedziele, dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy. Do dyspozycji Pacjentów jest 50 ambulatoriów w Małopolsce, które podpisały kontrakt z NFZ. Pacjentów nie obowiązuje rejonizacja – chory może wybrać dowolną placówkę w województwie.

SZPITALNE ODDZIAŁY RATUNKOWE - w przypadku urazu i nagłego zagrożenia zdrowia
Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR) - udzielają pomocy medycznej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, które są przywożone przez karetkę lub zgłaszają się same.   Do SOR można zgłosić się np. w przypadku urazu, złamania czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia. SOR nie zastępuje jednak  lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Lekarz SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie potrzeby SOR przekazuje pacjenta do leczenia szpitalnego lub zapewnia transport do innej specjalistycznej placówki.

Podsumowując: W lżejszych przypadkach wystarczy zgłosić się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a w nocy lub dni wolne od pracy skorzystać z ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.  W przypadku urazu i poważniejszych stanów – świadczenia zabezpiecza Szpitalny Oddział Ratunkowy. Natomiast w sytuacji zagrożenia życia pomocy udzieli pogotowie ratunkowe.

Mieszkańcy Białołęki mogą szukac pomocy: ul. Milenijna 4 tel. 22 519 33 41, 660 624 290
od poniedziałku do piątku w godz. od 1800 do 800
soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy od 800 dnia danego do 800 dnia następnego.W ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej przyjmowani są pacjenci z nagłymi zachorowaniami.
W ramach Stacjonarnej Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej pacjent może uzyskać:  
- poradę lekarza
- wykonanie zleconych iniekcji

Wyjazdowa Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna

od poniedziałku do piątku w godz. od 1800 do 800
soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy od 800 dnia danego do 800 dnia następnego.

zgłoszenia przyjmuje i realizuje Falck Medycyna Sp. z o.o.
tel. 22 888 29 21

W ramach Wyjazdowej Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej pacjent może uzyskać:
- wizytę domową pielęgniarki na zlecenie lekarza
- wizytę domową lekarza

 

 

 

 

 

 

źródło: szpzlo.pl, su.krakow.pl

 

Gdzie w długi weekend po pomoc do lekarza? komentarze opinie

  • gość 2018-09-01 23:41:12

    Usługi pielęgniarskie Warszawa i okolice http://pielegniarka-warszawa.pl również niedziele i święta

Dodajesz jako: Zaloguj się