11°C lekkie zachmurzenie

Zawracanie na skrzyżowaniu Modlińskiej i Światowida CD. Mamy odpowiedź z miasta

Interwencje, Zawracanie skrzyżowaniu Modlińskiej Światowida odpowiedź miasta - zdjęcie, fotografia

Temat braku możliwości zawracania na skrzyżowaniu Modlińskiej ze Światowida (dla jadących z Żerania w stronę Legionowa) wzbudził wiele emocji mieszkańców. 

Są proste pomysły takie jak "przejechać 50 metrów dalej i zawrócić przez stację BP" i wiele głosów przeciwnych pomysłowi aby wprowadzić korektę na skrzyżowaniu umożliwiającą zawracanie.

" Ja korzystam z zawrotki przy ul. Sąsiedzkiej, która jest 200 m dalej w kierunku Jabłonny. Jest do tego doskonała. Większe zagrożenie stwarzałaby dodatkowa zawrotka przy Światowida, biorąc pod uwagę ogromną ilość samochodów skręcających w stronę Tarcho. Tam każdy każdemu siedzi na zderzaku żeby tylko załapać się na zielonym. Samochody, które jeszcze by tam chciały zawracać stwarzałyby niepotrzebne zagrożenie i spowolniły jeszcze bardziej ruch w kierunku Tarcho. Tak jest w miarę płynnie. Jak samochody będą tam nawracać dopiero będą dzwony, jak ktoś z kierunkiem w ostatniej chili będzie dawał po hamulcu i się łamał. Panie Krzysztofie - nie wiem czym Pan się zajmuje ale niech Pan pozostanie przy tym co Pan robi a organizację ruchu niech Pan zostawi w spokoju. Litości." - pisze jeden z mieszkańców, a kolejny wskazuje na inny problem w tym miejscu: "Ja zauważyłem inny problem. Jadąc Światowida od Modlińskiej, zaraz za Galerią wielu kierowców staje na pasie do skrętu w lewo a po zapaleniu się zielonego światła jadą na wprost wciskając się na siłe przed jadącymi prawidłowo. Może przydałby się tam patrol policji z grubym bloczkiem mandatowym?".

Jest też pomysł rozbiegówki: "Umożliwienie zawracania w tym miejscu wymusi wyłączenie warunkowej strzałki w prawo wyjeżdżającym ze Światowida w kierunku Żerania, która zapala się podczas „zielonego” na lewoskręcie. W godzinach porannych to właśnie podczas tej strzałki można sie w tym miejscu włączyć do ruchu. Kiedy zapala sie zielone od strony Światowida, bardzo często skręt w prawo blokują auta czekające na zjazd z Modlinskiej na Most Północny. Nie wiem czy w tym miejscu wyregulowanie świateł dałoby pożądany efekt - bo trzeba by dokonać synchronizacji z kolejnymi światłami. Na wysokości ul. Sąsiedzkiej jest miejsce do zawracania, wiem że nie zawsze łatwo jest się tam włączyć do ruchu, ale jest to spowodowane jego natężeniem. Może warto rozważyć dorobienie tam pasa rozbiegowego, który ułatwił by zawracanie w tym miejscu? Zamiast paraliżować ogromne skrzyżowanie poprzez blokowanie samochodów wyjeżdzających ze Światowida".

Dyskusja trwa, a my zapytaliśmy miasto czy w ogóle jest jakakolwiek możliwość zmiany na skrzyżowaniu w centrum dzielnicy. Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego artykułu, przedstawiamy odpowiedź stołecznego ratusza - Tomasz Kunert z biura prasowego:

Na skrzyżowaniu Modlińska – Światowida dla skrętu w lewo z ul. Modlińskiej w ul. Światowida przeznaczone są dwa pasy ruchu. Omawiana relacja sterowana jest sygnalizatorem kierunkowym. Zastosowanie sygnalizatora S-3 (kierunkowego) oznacza, że skręt w lewo jest bezkolizyjny czyli ma wydzieloną fazę w sygnalizacji. Dopuszczenie manewru zawracania  na tym  wlocie wiązałoby się ze zmniejszeniem przepustowości czyli mniej pojazdów zdążyłoby skręcić w lewo bo zawracający mogliby zablokować jeden pas ruchu przeznaczony do skrętu – samochody zawracające poruszają się z mniejszą prędkością. Dodatkowo jeszcze wiązałoby się to z ograniczeniem dla skręcających w prawo z ul. Światowida w Modlińską. Jest tam strzałka skrętu warunkowego w prawo która może być zastosowana bo samochody skręcające w prawo nie są w kolizji ze skręcającymi z Modlińskiej w lewo w Światowida; natomiast byłyby, gdyby pojazdy zawracały na tym skrzyżowaniu – wtedy konieczne byłoby wyeliminowanie zielonej strzałki do skrętu w prawo. Badania natężenia ruchu pojazdów na tym skrzyżowaniu pokazują, że te wymienione relacje czyli w lewo w Światowida i w prawo w Modlińską są bardzo obciążone (tzn. korzysta z nich bardzo dużo pojazdów), dlatego nie przewidujemy wprowadzenia możliwości zawracania na tym skrzyżowaniu. Spowodowałoby to znaczne pogorszenie warunków ruchu na całym skrzyżowaniu.

 

 

 

 

foto: googlemaps


 

 

 

Zawracanie na skrzyżowaniu Modlińskiej i Światowida CD. Mamy odpowiedź z miasta komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się